Doğrudan Yatırımı Teşvik Etme Kararı

Kararname, Montenegro’daki (Karadağ) yeni yatırımlar için mali teşviklerin altını çiziyor ve iş ortamını iyileştirmeyi ve ekonominin rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. Kararname, yeni yatırımcıları çekmeyi, özellikle de az gelişmiş bölgelerde istihdamı artırmayı ve bölgesel eşitsizlikleri dengelemeyi hedeflemektedir. Yeterli teşviklerin mevcudiyeti, potansiyel yatırımcıların kendilerini Karadağ piyasasına yerleştirmeyi düşünerek yatırımla ilgili kararlarını doğrudan etkileyecektir.

Karadağ’da yatırım projeleri yürüten yatırımcılar, Karadağ Hükümeti tarafından onaylanan mali teşviklere hak kazanıyor.

Yatırımları teşvik edecek fonlar kamuya açık bir ilanın ardından tahsis edilir. Uygun yatırım projeleri, fonların kullanımı ile ilgili anlaşmanın imzalandığı tarihten başlayarak (Başkent ve güney bölgelerinde), ya da en az 20 yeni iş yaratan asgari 500.000 € değerindeki projeleri kapsamaktadır. En az 10 yeni iş üreten en az 250.000 Euro değerinde (Başkent hariç, kuzey ve orta bölgede). Teşvikler yeni işe göre 3,000 € ila 10,000 € arasında değişmektedir. Buna ek olarak, 10 milyon € ‘yu aşan ve en az 50 yeni iş üreten herhangi bir sermaye yatırımı, değerinin % 17’sine kadar olan teşvikler için uygundur. Kararname ayrıca, yatırım projesinin uygulanması için gerekli altyapı inşaat maliyetlerini geri ödeme olasılığını da öngörmektedir.

Kararnameye göre, yabancı yatırımcılar Karadağ’da bir şirket kurarlarsa bu fonlara erişebilirler.

Yabancı yatırımı teşvik etmek için fonların tahsisine ilişkin prosedürün aşamaları:

Büyük şirketler söz konusu olduğunda yatırım projesinin uygulanabilir maliyetinin % 50’sine kadar, orta ölçekli şirketler için % 60’a varan oranlarda ve küçük şirketler için % 70’e kadar olan bir oranda hesaplanmaktadır. [1]

Yatırım projesinin toplam değerinin % 17’sine kadar olan tutarlar, Kanun Hükmünde Kararname uyarınca önceden derecelendirme yapılmaksızın sermaye yatırımları için tahsis edilebilir.

Doğrudan yatırımların teşvikine ilişkin Karar hakkında daha fazla bilgiye şu adresten ulaşılabilir.


[1] Küçük şirket, 50’den az çalışanı ve yıllık ciroları veya toplam yıllık bakiyesi 10 milyon € ‘nun altında olan herhangi bir şirkettir.

Orta büyüklükdeki şirket, 50 ila 250 çalışanı ve yıllık cirosu 50 milyon € ‘nun altında ya da toplam yıllık bilançosu 43 milyon €’ nun altında olan herhangi bir şirkettir.

Büyük şirket, 250’den fazla çalışanı ve toplam yıllık bilançosu olan 43 milyon € ‘nun üzerinde herhangi bir şirkettir.

Diğer Blog Yazılarımız

Karadağ’da Gayrimenkul Alırken Bunlara Dikkat Edin

Karadağ’da Gayrimenkul Alırken Bunlara Dikkat Edin

Karadağ'ın Avrupa Birliği üyeliği yaklaştıkça, ülke çapındaki gayrimenkullerin değer artışı da hızlandı. Bu güzel coğrafyada mülk sahibi olmak isteyen yabancılar fırsatı kaçırmamak için yoğun şekilde alım yapıyor. Sizler de halen ucuz, hatta yer yer "kelepir"...

daha fazla bilgi edinin
Karadağ Yabancı Yatırım Yasası

Karadağ Yabancı Yatırım Yasası

YABANCI YATIRIM YASASI HAKKINDA KARARIN DUYURUSU (1 Nisan 2011 tarihli ve 18/11 sayılı Karadağ Resmi Gazetesi) Bu vesile ile, Karadağ Parlamentosu'nun 24. konvansiyonunun, 2011'deki ilk düzenli (ilkbahar) meclis toplantısının ikinci toplantısında 17 Mart 2011'de...

daha fazla bilgi edinin