Milo Djukanoviç İkinci Dönem Karadağ Cumhurbaşkanı Olarak Yemin Etti

Karadağ Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Milo Djukanoviç, ikinci dönem için Pazar günü yemin ederek 1998 ile 2002 yılları arasında bulunduğu göreve geri döndü.

Pazar günü cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan basın açıklamasına göre, yemin töreni Cetinje’deki Karadağ Parlamentosu’nun olağanüstü toplantısı sırasında gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Djukanvoiç’in “Başkanlık makamından, diğer iktidar şubelerle ilişkilere inisiyatif göstereceğim. Aynı zamanda bir bütün olarak, yatırımcılar ve işletmeler ile, hızlı bir ortak geri dönüşün önemini kavrayarak hareket edeceğiz. Her şeyden önce, ülkemizin kalkınması için gereklilikleri benimsemeye ve aktarmaya eğilimli olan değerli gençlere destek sağlamak en büyük önceliklerimiz” şeklindeki kamuya açık ifadesi, Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

Djukanoviç, sıradaki AB üyesinin Karadağ olacağını, Avrupa Birliği reform ve müzakerelerinde Batı Balkanlar’ın en başında gelen ülkenin Karadağ olduğunu belirtti. Karadağ’ın gerek ekonomik gerekse demokratik olarak Bat Balkanlar’ın lideri olduğunu vurguladı.

“Batı Balkanlar’ın Avrupalılaşması ve bu bölge ülkelerinin Avrupa değerleri sistemine entegrasyonu hakkında konuşmanın zamanıdır, bu yüzden ya 2025’te ya da başka bir yıl içinde herhangi bir kabul sözüne ihtiyacımız yoktur. Bu tür projeksiyonlarla birlikte, vatandaşlarımız için daha iyi bir yaşam için çaba göstererek, reformlarla devam edeceğiz. ”

Nihai esmi sonuçlara göre, Djukanoviç, Karadağ ‘ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların % 53,9’ unu aldı. 15 Nisan’da sandık başına giden 340.462 seçmenin 180.272’si tarafından desteklendi.

Djukanoviç, 1990 yılında çok partili bir sistemin kurulmasından bu yana iktidarda olan siyasi parti DPS’nin liderliğini yapmaktadır. 1991-1998 yılları arasında Karadağ Başbakanı olarak, 1998’den 2002’ye kadar Karadağ Cumhurbaşkanı ve Başbakanı olarak görev yaptı. 2003’ten 2006’ya, 2008’den 2010’a ve 2012’den 2016’ya kadar yeniden Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştür.

Diğer Blog Yazılarımız