MONTENEGRO'DA VATANDAŞLIK VAR MI?

Ülke Avrupa Birliği’ne girme aşamasında olduğundan dolayı vatandaşlık kanunları Kopenhag Kriterleri’ne göre yeni yazılmaktadır.

Diğer yandan Montenegro’da oturma ve çalışma izinleriniz bulunuyorsa, her ay düzenli olarak SGK ve emeklilik primlerinizi, muhasebe hizmetlerine ilişkin masrafları, vergilerinizi ve ofis kiranızı ödüyorsanız ve vergi beyannamelerinizi zamanında veriyorsanız sisteme dahil olmuşsunuz demektir. Bu durumda da pasaporta giden süreçler sizin için daha farklı çalışacaktır.

Gayrimenkul alımlarınızı şirketiniz üzerinden gerçekleştirmenizin de büyük avantajları bulunmaktadır. Bütün bunlardan dolayı sürecin ilk adımı olarak şirket kurulmasını önermekteyiz.

MONTENEGRO'NUN SİYASİ VE HUKUK SİSTEMİ NASIL?

Montenegro 3 Haziran 2006 tarihinde Sırbistan’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelmiştir. Parlamenter Demokrasi sisteminin geçerli olduğu ülkede hukuk sistemi Kıta Avrupası hukuk sistemidir.

MONTENEGRO'NUN POLİTİK DURUMU NASIL?

Montenegro Sırbistan ile ayrılma ve bağımsızlığını ilan etme ardından etnik sorunlarını çözmüş bir ülkedir. Gelişim sürecinde ve ekonomisini canlandırmayı hedef edinmiştir.

MONTENEGRO'DA EĞİTİM VE SAĞLIK OLANAKLARI NELERDİR?

Montenegro iyi işleyen bir sağlık sistemine sahiptir. Tüm şehirlerinde tam teşekküllü özel ve devlet hastanelerinin bulunduğu ülkede Sosyal Sigorta primlerinizi düzenli ödemeye devam ettiğiniz sürece devlet hastanelerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Eğitim alanında da hem devlet hem özel okulların bulunduğu Montenegro’da üniversite öncesinde 12 yıllık eğitim sistemi uygulanmaktadır. Kaliteli bir eğitim sistemine sahip olan ülkede üniversite ve meslek okullarının yanı sıra yabancılara İngilizce eğitim veren yabacı okullar da bulunmaktadır.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN MONTENEGRO'DA VİZE UYGULANIYOR MU?

Montenegro’da anlaşmalar gereği Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulunmamaktadır. Geçerli pasaport ile ülkeye giriş yapmak ve 90 gün süre ile Montenegro’da kalmak mümkündür.

MONTENEGRO'DA KİMLER YAŞIYOR?

Montenegro Ortodoks Hıristiyan, Katolik, Protestan, Musevi, İslam ve diğer mezheplerden oluşan çok dinli bir devlettir. Müslümanlar nüfusun yaklaşık %19’unu oluşturmaktadır.

MONTENEGRO'NUN PARA BİRİMİ NEDİR?

Montenegro’nun resmi para birimi Euro’dur.

MONTENEGRO YAŞAM DİĞER AVRUPA ÜLKELERİNE GÖRE UCUZ MUDUR?

Montenegro’da hayat diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça ucuzdur. Turizme dayalı bir ülke olması sebebi ile turist sezonunda fiyatlar yükselirken kışın ciddi bir şekilde düşer.

Örnek vermek gerekirse etin kilosu 4 €’dur. Montenegro’da kira fiyatları aylık 250 €’dan başlamaktadır. 3 kişilik bir ailenin ortalama aylık yemek masrafı 250 €, ulaşım masrafı 150 €, elektrik, telefon vb. giderleri 150 € tutmaktadır. Ortalama bir ikinci el arabanın fiyatı ise 5.000 € seviyelerindedir.

MONTENEGRO'LULAR İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ'NDE SERBEST DOLAŞIM HAKKI BULUNUYOR MU?

Montenegro Avrupa Birliği’ne girme sürecinde olduğundan dolayı, sadece Montenegro vatandaşları için süreli olarak serbest dolaşım haklarını da almış durumdadır.

MONTENEGRO AVRUPA BİRLİĞİNE GİRECEK Mİ?

Montenegro 15 Ekim 2007 tarihinde İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nı imzalayarak Batı Balkan ülkeleri arasında Anlaşmayı imzalayan 4. ülke olmuştur.

Montenegro Aralık 2010’da Avrupa Birliği aday ülkesi olmuş, 29 Haziran 2012 tarihinde ise Montenegro’nun Avrupa Birliği’ne üyeliğine yönelik müzakerelerin başlamasına dair karar alınmıştır.

5 Haziran 2017 tarihinde NATO üyeliği gerçekleştirerek toprak bütünlüğünü uluslararası güvence altına almıştır.

Balkan devletlerinin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin 2025 yılından önce tamamlanması hedeflenmektedir. Bu süreçte 33 başlığı açmış olan Montenegronun sadece 2 başlığı kapalı haldedir ve Avrupa Birliği’ne girişi gerçekleşecek ilk ülke olması beklenmektedir.

MONTENEGRO'NUN AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMESİ NASIL AVANTAJLAR SAĞLAYACAK?

Montenegro’nun Avrupa Birliği’ne girişi ardından almış olduğunuz oturma ve çalışma izni tüm Schengen ülkelerinde de geçerli hale gelecektir. Tüm Schengen ülkelerine vizesiz giriş ve serbest dolaşım hakkına sahip olurken istediğiniz Schengen ülkesinde ikamet etme, çalışma ya da ticari faaliyette bulunma imkanına da sahip olacaksınız. Ayrıca tüm devlet hizmetlerinden de ücretsiz faydalanma imkanı da doğacak.

MONTENEGRO DÜNYA TİCARET BİRLİĞİ ÜYESİ Mİ?

Montenegro 29 Nisan 2012 tarihi itibariyle Dünya Ticaret Birliği üyesidir.

MONTENEGRO'DA ÇALIŞMA İZNİ NE İŞE YARAR?

Avrupa Birliği’ne girme hazırlığında olan Montenegro Avrupa ülkeleri arasında en uygun fiyatlarla oturma ve çalışma izni alabileceğiniz ülkedir.

Avrupa Birliği üyeliğine az bir süre kalan Montenegro’da oturma ve çalışma izni alırsanız bugünden hem vergi avantajlarından yararlanmaya başlamış olursunuz hem de kendiniz ve aileniz için Avrupa’da yaşama ve çalışma yani Avrupalı olma imkanını en uygun bütçeyle yakalamış olursunuz.

MONTENEGRO'DA OTURMA İZNİMDEN AİLEM DE FAYDALANABİLİR Mİ?

Montenegro’da şirket kurarak oturma ve çalışma izni almanız durumunda eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız da bu haklardan faydalanabilmektedir.

PASAPORT ALMAK İSTEMESEM DE OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİMİ KALICI HALE NASIL GETİREBİLİRİM?

Şirket kurulumu ardından 5 yıl süre ile gün atlamadan düzenli olarak SGK ve emeklilik primlerinizi, muhasebe hizmetlerine ilişkin masraflarıızı, vergilerinizi ve ofis kiranızı öder ve vergi beyannamelerinizi zamanında verirseniz 5. yılın sonunda, 5 yıllık Kalıcı Oturma ve Çalışma İznine başvuru hakkı kazanırsınız. Bu da, vatandaşlık olmasa bile, bir Montenegro vatandaşının sahip olduğu tüm haklara sahip olmak anlamına gelir (Oy kullanma hakkı hariç). Bu durum bu gün şirket kuranlar için geçerli olan kazanılmış bir haktır ve ilerideki değişikliklerin bağlayıcılığı yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki, Kalıcı Oturma ve Çalışma İznine başvurabilmek için, tamamlanmış 5 yıllık sürede, ülkede ikamet etmiş olma şartı aranmaktadır (Her yıl için 10 Ay). 

ŞİRKET KURULUŞU İÇİN MONTENEGRO'DA YAŞAMAM GEREKLİ Mİ?

Kuracağınız şirketin aktif faaliyette bulunması gerekli değildir. Burada önemli olan şirkete ait SGK ve emeklilik primlerinizin, muhasebe hizmetlerine ilişkin masraflarınızın, vergilerinizin ve ofis kiranızın her ay düzenli olarak ödenmesi ve vergi beyannamelerinizin zamanında ve muntazam yapılmasıdır. Böylece oturma ve çalışma izinleriniz devam edecektir.

GAYRİMENKUL ALIMI İLE OTURMA İZNİ ALMAK İLERİDE VATANDAŞLIK İÇİN YETERLİ MİDİR?

Mülk alımı ile kazanılmış olan oturma izni vatandaşlık için yeterli değildir. Vatandaşlık başvurusunda bulunmak için Çalışma ve Oturma İzninin bir arada olması veya Yatırım ile Vatandaşlık Programıdır. Ancak burada bahsedilen yatırım, konut yatırımı değildir.

Ancak yukarıdaki maddelerde de bahsedildiği gibi, mülkün sahipliği devam ettiği sürece oturum izni hakkınız devam eder.  Ülkenin, önümüzdeki birkaç yıl içinde Avrupa Birliğine gireceğini göz önünde bulundurduğumuzda, vizesiz serbest dolaşım hakları kazanılacaktır.

Bundan dolayı ileride olası bir vatandaşlık hakkı için ülkeye bir katkı sağlayacağınız şirket kurma yolunu kullanmanız gerekir.

AVRUPA BİRLİĞİNE GİRİLDİKTEN SONRA FARKLI BİR AB ÜLKESİNDE DE ŞİRKET KURULUMU YAPABİLİR MİYİM?

Avrupa Birliği’ne giriş ardından vatandaşlığı almanız durumunda birliğe bağlı tüm ülkelerde serbest dolaşım, yerleşme, çalışma ve sosyal imkanlardan yararlanma hakkınız olacaktır. Montenegro’nun diğer Avrupa ülkelerine göre en büyük avantajlarından biri 1 € sermaye ile şirket kurulabiliyor olmasıdır. Ayrıca Avrupa ülkeleri içinde, toplamda en az maliyetlerle, en kısa sürede ve en az belge ile Şirket Kuruluşu yapılabilecek ve faaliyete başlanabilecek ülkelerin başlarındadır. Bu bedellerle hiç bir ülkede şirket kuruluşu yapmanız mümkün değildir.

AVRUPA BİRLİĞİ'NE GİRİLMEDEN ÖNCE ALMIŞ OLDUĞUM OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİNİN BİZE DİĞER AB ÜLKELERİNDE FAYDASI VAR MIDIR?

Montenegro’nun Avrupa Birliği’ne girişinden önce alacağınız oturma ve çalışma izni sadece Montenegro için geçerlidir. Diğer yandan Avrupa Birliği üyeliği gerçekleştikten sonra kazanılmış bu hakkınız yasalara göre iptal edilemeyeceğinden devam edecek ve AB ülkelerinde serbest dolaşım, oturma ve çalışma hakkınız olacaktır.

Eğer AB üyeliği öncesinde çalışma ve oturma izni alınmamışsa üyelik ardından bu izinler verilmeyecektir.

AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEDEN ÖNCEKİ HAKLARIM NELERDİR?

Montenegro Avrupa Birliğine girmeden önce
Oturma ve çalışma iznine,
Emlak alma, kiralama ve satma hakkına,
Tüm ticari faaliyetlerden ve banka hizmetlerinden yararlanabilme hakkına sahip olacaksınız.

Ayrıca Avrupa Birliği’ne girdikten sonra oluşacak kanun değişikliklerinden etkilenmeden, mevcut elde ettiğiniz haklarınız devam edecektir.

MONTENEGRO NEDEN BÖYLE BİR İMKAN SUNUYOR?

Montenegro 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılmasının ardından ekonomik olarak büyüme kat etmeye çalışmaktadır. Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde olan ülke büyümesini arttırmak amacıyla ülkesinde yabancı yatırımcılara fırsat tanımaktadır.

MONTENEGRO'DA KURACAĞIM ŞİRKETİN VERGİ AVANTAJI NELERDİR?

Montenegro’da geçerli Kurumlar Vergisi oranı %9’dur. Montenegro’da kuracağınız şirket üzerinden tüm dünyaya fatura kesmeniz mümkündür. Montenegro “Onshore” bir ülkedir. Montenegro’daki bütün masraflarınızı vergiden düşebilirsiniz.

MONTENEGRO'DA GELİR VERGİSİ NASILDIR?

Montenegro’da şirket sahipleri için Gelir Vergisi oranı %9’dur.

MONTENEGRO'DA KDV ORANLARI KAÇTIR?

Montenegro’da 2018 yılı itibariyle KDV oranı %21’dir.

MONTENEGRO'DA İŞÇİ ÇALIŞTIRMA DURUMUNDA MALİYETLER NASILDIR?

Montenegro’da işçi çalıştırma maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuzdur. Vasıfsız ve eğitimsiz bir yerel çalışan için asgari ücret €198’dur.

YAPACAĞIM YATIRIMLAR GÜVENCE ALTINDA MI? AVRUPA BİRLİĞİ'NE GİRİŞ ARDINDAN HAKLARIMDA KAYIP YAŞAR MIYIM?

Avrupa Birliği’ne girme hazırlığında olan Monrenegro’da hukuk sistemi Kopenhag Kriterleri’ne göre hazırlanmaktadır. Bundan dolayı da yerli ve yabancı tüm yatırımcıların hakları sıkı hukuk kuralları ile koruma altında bulunmaktadır. Aynı kanunlar çerçevesinde mülk hakları da koruma altındadır.

MONTENEGRO'DA YABANCI YATIRIMCILARIN GAYRİMENKUL EDİNME HAKKI BULUNUYOR MU?

Montenegro’da yabancı yatırımcıların gerek şirket tesis ve iş yerleri, gerekse daire ve yaşam alanları gibi gayrimenkul hakları bulunmaktadır. Ayrıca yabancıların da aynı Montenegro vatandaşları gibi miras yoluyla gayrimenkul üzerinde mülkiyet talep hakları bulunmaktadır.

MONTENEGRO'DA HANGİ İŞ ALANLARINDA FIRSATLAR BULUNMAKTA?

Montenegro ekonomisi ağırlıklı olarak turizm ve servis sektörüne dayalı bir ülkedir. Her geçen yıl daha fazla turiste ev sahipliği yapan Montenegro’da restoran, otel ve gayrimenkul alımları önemli birer yatırım aracı olarak görülüyor.

Ülke başta hayvancılık, tarım, turizm ve buna bağlı inşaat ve yan hizmet sektörleri ile geçinmektedir.

ŞİRKET KURULUMUNDAN 5 YIL SONRA GERÇEKLEŞTİRİLECEK KALICI HALE GEÇME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

5 yıl süre ile şirket faaliyetlerinize bağlı işlemlerini gün aksatmadan gerçekleştirdiğiniz taktirde 5. yılın sonunda çalışma ve oturma izninizin kalıcı hale gelmesi söz konusudur. Her sene sonunda bir sonraki senenin işlemleri için bizimle çalışmaya devam edip etmeyeceğinize siz karar verirsiniz. Arzu ederseniz 5. yılın sonunda kalıcı izin geçişi işlemlerinizi de bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

MONTENEGRO'DAKİ YATIRIM VE TİCARİ FAALİYETLERİMİZDEKİ HUKUKSAL DESTEĞİ SİZDEN ALABİLİYOR MUYUZ?

Ofis olarak uçtan uca çözüm sağlamaktayız.

Yerel Belediyelere, devlet ve büyük yatırımcılara, 20 yılı aşkın süredir yatırım danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Bu kurumlar ve yatırımcıların ofisimizi tercih etmesindeki sebeplerin başlıcaları:

Doğru, resmi ve hukuki bilgilere en hızlı erişim,

 Süreç öncesi ve sonrasını kapsayacak güvenceli, taahhütlü ve uçtan uca süreç yönetimi,

Tüm sürecin hukuksal, resmi ve teknik olarak eksiksiz ve çok hızlı yönetilmesi,

 Sadece en avantajlı fiyat ve en yüksek getirili yatırımların, geç kalınmadan, sunulması,

Yatırım bütçenize ve talebinize özel araştırma yapılması ve maksimum karlılık garantili çözümler üretilmesidir. 

Kârınızı artıran ve garanti altına alan hizmetlerimiz:

Planladığınız yatırımın rakamsal olarak fizibilitesi ve ekspertiz raporu,

Detaylı pazar araştırma analizleri,

Yatırım yapacağınız bölgede detaylı daha avantajlı seçeneklerin araştırılması,

Yatırım yapılacak arsa için imar artışı süreçleri (İşlem gerçekleşmeden ödeme alınmamaktadır),

Belediye ve diğer kamu kurumlarıyla ilgili yatırım konularında onayların ve görüşmelerin sağlanması,

İnşaat proje onayı ve diğer resmi süreçler,

Yüklenici firmalar ile en iyi fiyat alınması konut satış sürecinin yönetilmesi.

ŞU ANA KADAR MONTENEGRO'DA HANGİ TÜRK FİRMALARI YATIRIM YAPTI?

Doğuş Grubu, Global Yatırım Holding, Net Holding, Gintaş, Tosyalı, Acıbadem Hastaneler Grubu, Doğtaş Mobilya, Yataş gibi büyük Türk şirketleri ülkede yatırım yapmıştır.

Son 8 yıl içerisinde Montenegro’da 50 binin üzerinde şirket kurulmuştur.

YABANCI YATIRIMCILAR KAR TRANSFERLERİNİ SERBESTÇE YAPABİLİYOR MU?

Montenegro “Onshore” bir ülkedir ve uluslararası para transferleri serbestçe yapılabilmektedir. Montenegro hükümeti, ülkenin altyapısını geliştirmek amacıyla Dünya Bankası, The European Investment Bank, EBRD gibi uluslararası kuruluşlar ve yabancı mühendislik firmaları ile işbirliği içerisindedir.

YABANCI YATIRIMCILARIN TABİ OLDUĞU FARKLI VERGİLENDİRMELER VAR MI?

Yabancı yatırımcılar da yerli yatırımcılarla aynı vergilendirmelere tabidir.