Türk İnşaat ve Malzeme Tedarik Firmalarının Dikkatine!

Aşağıdaki, Karadağ Devleti tarafından yayınlanmış olan bilgilendirmede de görülebileceği gibi, en kısa ifadeyle, Karadağ ülkesinde şu an en hızlı büyüyen sektör İnşaat Sektörüdür.

İnşaat malzemeleri, ülkede üretimin olmaması veya çok kısıtlı olmasından ötürü, ağırlıklı olarak ithal edilmektedir. İthal edilen bu ürünler, Türkiye menşeili ürünlere kıyasla, benzer veya düşük kalitede olup, fiyat olarak önemli seviyede yüksektir. Bu ürünler, cephe kaplamalarından mobilyaya, vitrifiyeden pencereye kadar uzun bir liste oluşturmaktadır.

Sayfamızda, inşaat sektöründe faaliyet gösteren Karadağ firmalarının, yapacağı toplu inşaat malzemeleri alımları ile ilgili detaylı ürün listeleri ve özellikleri, sizlerle paylaşılacak; teklifler resmi şekilde bu firmalara iletilecektir.

Tekliflerinizin değerlendirilmesi aşaması tarafımızdan takip edilecek ve tarafınıza kesintisiz olarak bilgi aktarımı yapılacaktır. Tekliflerinizin uygun bulunması halinde, nakliyeden resmi satınalma sözleşmelerinin imzalanmasına kadar olan süreç, firmamız tarafından takip edileceği için endişelenmeniz gereken bir durum oluşmayacaktır.

Mevcut ekonomik koşullarda, sizlere yeni ticaret alanları ve fırsatlar yaratabilmek aşamasında köprü vazifesi görmekten mutluluk duyarız.

Montenegro – Karadağ’da – İnşaat Sektörüne Genel Bakış

Bu, bu ülke için potansiyeli en yüksek olan sektör İnşaat Sektörüdür.

Kaynaklar:
Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı
Web sitesi: www.msp.gov.me

Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm Bakanlığı
Web sitesi: www.mrt.gov.me

Yayınlanan: 09.09.2019

Nispeten istikrarlı ekonomik koşullar ve inşaattaki yeni yatırımlar, Karadağ’daki yapı malzemeleri pazarının genişlemesine katkıda bulunmaktadır. Özellikle, Karadağ’da, konut piyasasında hızlı bir büyüme yaşanmaktadır. Yapı malzemeleri, ülke ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir.

Geleneksel olarak, Karadağ binaları beton sıva ile kaplı betonarme tuğla ile veya daha yakın zamanda, tuğla dolgulu çelik betonarme ile inşa edilmekteydi. Karadağ’da inşa edilen binalar enerji tüketimi yönünden verimlilikten uzak, inşaatlar yavaş ilerlemekte ve uzun zaman almaktadır. Ahşap ve çelik iskeletli binalar nadirdir, ancak Karadağlı inşaatçılar Amerikan tarzı platform iskelet, ahşap konstrüksiyon ve prefabrik konutlara eğilim göstermeye başlamıştır. Cam, çimento, boya ve cilalar gibi çoğu inşaat malzemesi ithal edilmektedir. Karadağ’ın inşaat sektöründe geçerli standartları bulunmamaktadır.

İthal edildiği ülkelerden sertifikaları eksiksiz olan üreticilerin malzemeleri, teknik esaslara dayanarak, Karadağ pazarında kabul edilmektedir. Karadağ’daki konut ve kentsel pazardaki mevcut durum, ileri teknoloji yapı malzemelerini tanıtmak için fırsatlar sunmaktadır. Bu sektöre olası ihracat kalemlerinin başlıcaları şöyledir:

Ahşap ve vinil pencereler, kapılar, döşeme, mutfak dolapları, asma tavanlar, yalıtım, yapıştırıcılar, çimentolar, çatı kiremitleri, ısıtma ve havalandırma ekipmanları, klima, soğutma ve soğutma sistemleri, çelik yapılar vb.  Diğer potansiyel ürünler arasında çerçeve kereste, kontrplak, kalıplama, güneş panelleri ve sunta yer alabilir. Buna ek olarak, Karadağ tadilat pazarı uzun vadede önemli ölçüde büyüme potansiyeli göstermektedir.

Diğer Blog Yazılarımız

Karadağ Vatandaşlık Başvurusu

Karadağ Vatandaşlık Başvurusu

Avrupa'nın gelişmekte olan en gözde ülkesi Karadağ'da vatandaşlık ve oturum başvurusunda bulunma için izlenmesi gereken yollar herkesin merak ettiği bir konu, Karadağ vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle...

daha fazla bilgi edinin
Montenegro Şirket Kurmak | 7 Günde Şirket Kurulumu

Montenegro Şirket Kurmak | 7 Günde Şirket Kurulumu

Neden Montenegro'da Şirket Kurmalıyım ? Yurt dışında şirket kurmak isteyenler için bir çok ülke ve pek çok seçenek bulunmaktadır, bunlardan en popüler olanı ise Montenegro'da şirket kurmak veya yatırım yapmaktır. Montenegro'da kuracağınız şirket veya yatırım ile...

daha fazla bilgi edinin