Karadağ’ın Tek Rüzgar Çiftliği Krnovo’nun Üretimi Mart Ayında Arttı

Karadağ’ın tek rüzgâr çiftliği Krnovo, ülkenin elektrik piyasası operatörü COTEE tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayında% 9.1 artışla 17.566 MWh elektrik üretti

COTEE’nin web sitesinde yayınlanan verilere göre, 72 MW Krnovo rüzgar santrali, teşvik programları kapsamında üretilen yenilenebilir enerji üretimine en büyük katkıyı, üretimini Mart ayında 30.053 MWh’ye yükselterek sağladı.

Krnovo rüzgar çiftliği, kasım ayında Fransız Akuo Energy ve Karadağlı Krnovo Green Energy tarafından kasım ayında ortaya kondu.

Proje, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlanan üst düzey bir krediden gelecek 48.5 milyon euro ile tahmini 120 milyon euro (143,9 milyon $) maliyete sahipti.
Bu yılın başlarında Akuo Energy, Krnovo Green Energy’de% 49 hissenin Abu Dhabi merkezli Masdar’a satışıyla ilgili sözleşmenin imzalandığı yönünde açıklama yaptı.

Akuo Energy’nin Ocak ayında yaptığı açıklamada ise , Karadağ’ın enerji tüketiminin% 40’ından fazlasını temiz enerji kaynaklarından sağladığını ve Avrupa’da yenilenebilir enerji lideri olduğunu söyledi

Diğer Blog Yazılarımız